Prehrievanie notebooku a čistenie chladenia notebookov

Prehrievanie notebooku

Teplo je veľký nepriateľ nielen stolných PC ale aj notebookov, kde výrobca musel natlačiť veľké množstvo komponentov do malého priestoru, ktorý je potrebné chladiť. Množstvo generovaného tepla samozrejme záleží od použitého procesora, grafického čipu ale aj generácie, čo priamo súvisí s výrobným procesom.

Niektoré multimediálne notebooky disponujú samostatnými grafickými kartami, ktoré vedia notebook viac tepelne zaťažiť.

Preventívna kontrola

Vo všeobecnosti je veľmi vhodná občasná kontrola teplôt na notebooku alebo PC. Určené sú na to voľne šíriteľné programy, napr. HWinfo alebo HWmonitor. Výrobca udáva hodnoty teplôt, ktoré môžu byť pre jeho čipy nebezpečné. Väčšinou sú to teploty okolo 100°C.

Samozrejme každý používateľ nemusí byť natoľko zdatný, aby si vedel sám skontrolovať teploty na svojom notebooku či počítači. Neprehliadnuteľným indikátorom prehrievania notebooku môže byť časté spúšťanie ventilátora, alebo intenzívne vysoké otáčky ventilátora pri nenáročnej práci. V konečnej fáze je to už občasné/časté vypínanie notebooku alebo počítača.

Ďalším indikátorom prehrievania je bez pochyby horúce šasi v oblasti ventilátora. Notebooku samozrejme neprospieva, ak sú výduchy určené pre nasávanie chladného a vyfukovanie horúceho prekryté ako býva v obľube perinou.

Bez skrutkovača to nepôjde

Vo väčšine prípadov môže za prehrievanie notebooku prach nahromadený na lopatkách a radiátore chladenia a tým je znemožnená cirkulácia vzduchu.

Niektoré notebooky sa rozoberajú jednoducho a chladenie je ukryte pod plastovým vekom, ktorý je uchytený niekoľkými skrutkami. Ine sú komplikovanejšie a je nutne rozobrať celý notebook, čo samozrejme nie je na škodu, nakoľko sa vyčisti celý notebook, základná doska. Pri čistení je nutné vymeniť aj teplovodivú pastu, ktorá rokmi stráca svoje teplovodivé vlastnosti. Niektoré chladiče nedosadajú dobre na povrch čipov, tieto medzery sú vymedzené teplovodivými podložkami, ktoré je dobré vymeniť za medené. Nakoľko sa jedná o komplikovanejší zásah, je dobré ho prenechať odborníkom.

Ak sú teploty vysoké, notebook dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Včasnou diagnostikou je možné zabrániť väčším škodám a nákladnejším opravám.